Planina Bobija

Vodimo vas u očaravajući svet planine Bobije, skrivenog dragulja Zapadne Srbije! Smeštena u živopisnom predelu poznatom kao Azbukovica, ova planina se uzdiže između desne obale reke Drine i spektakularnih planinskih lanaca Sokola, Jablanika, i Medvednika, te kanjona reke Trešnjice.
Bobija je udaljena 140 km od Beograda, a od Ljubovije 30 km. Dominirajući pejzaž ovog prekrasnog kraja je njen najviši vrh, Tornička Bobija, čije se visoke litice uzdižu do 1.272 metara nadmorske visine. Geološki sastav je raznovrstan, ali dominiraju trijaski peščari.
Osim prirode, na ovoj planini možete pronaći i istoriju. Najstariji potvrđeni ostaci života u Azbukovici vezuju se za mlađe kameno neolitsko doba, dok bronzano doba na ovom prostoru karakterišu grobne humke (tumuli). Narod ih obično zove "humke" ili "bobije", pa se pretpostavlja da je i planina Bobija po njima dobila ime. Na samoj planini se nalazi dom Srbijašume, njihova šumska kuća je objekat sa uređenim dvorištem i veoma interesantnim detaljima. Naime, uz ovaj objekat i uz samu stazu primetićete da se neko zaista potrudio da ulepša ove već prelepe predele postavljajući drvene stolove, klupe i obeležavajući staze.
Bobiju krase četinarske i bukove šume, pašnjaci i proplanci. Najveća sela su Savkovići (Donji i Gornji ) i Gornje Košlje u čijem sastavu se nalaze i brojni zaseoci. Stanovništvo se najviše bavi stočarstvom i voćarstvom, proizvodi kvalitetno mleko, sir i kajmak. Od voćarstva zastupljena je šljiva i malina. Za stanovništvo u selima na padinama Bobije proizvodnja maline predstavlja glavni izvor prihoda.
Teško je ovu planinu naći među turističkim mapama a pravi je raj za sve ljubitelje prirode. Prednost ove planine nad ostalim je taj što u jednom danu možete napraviti fenomenalnu kružnu turu kroz kanjon Tribuće, listopadnu šumu, ogromne stene i odseke gde vas čekaju beloglavi supovi (spajanje kanjona Trešnjice i Tribuće), vidikovac ka Drini i na kraju guste četinarske šume. Grebenski venac koji se proteže duž planine nudi predivne vidikovce i pogled na netaknutu prirodu, lepoti ove planine dodatno doprinose i kanjoni reke Trešnjice, Tribuće, Sušice i Ljuboviđe. Osim Torničke Bobije (1272m), planina poseduje još dosta vrhova, a neki od njih, sa nešto manjom nadmorskom visinom su: Oštra stena, Opaljena stena, Crni vrh, Rilo, Palež, Krušik.
Zbog raznovrsnosti reljefa, biljnog i životinjskog sveta, tereni su kao stvoreni za lovce, planinare i izletnike. Sve staze za planinare su obeležene. Staza Ljubovija – Bele vode – Tornička Bobija spada u zahtevne staze. Dugačka je 25,4 kilometra i predstavlja atraktivnu etapu E7 Evropskog pešačkog puta koji prolazi zapadnom Srbijom. Ova staza predstavlja drugu etapu trase i na njoj se praktikuje polumaraton u planinarskom trčanju.
Bobija je ipak pristupačna za svakog planinara, bez obzira na uzrast i planinarsko iskustvo, pogodna je za prve planinarske korake, jer svojom lepotom nikoga ne ostavlja ravnodušnim i sigurno svakog ko prvi put krene u planinu učini da mu to postane nešto bez čega ne može da zamisli svoj život.
Ono što je još karakteriše jesu izvori hladne pijaće vode kojih ima preko sto. Izvori su specifični jer iz njih teče alkalna voda visoke PH vrednosti, a temperatura vode je šest stepeni preko cele godine. Ovakvih izvora na Bobiji ima preko 100. Posebno poznata je izvor "Dobra voda", meštani kažu da ne postoje vrh i šuma bez makar jednog takvog izvora. Ispod planine Bobija izviru dve lepotice, reka Sušica i Tribuća, koje se strasnim zagrljajem spajaju sa čuvenom princezom rekom Trešnjicom.
U neposrednoj blizini nalazi se i crkva brvnara posvećena svetom Caru Lazaru čiji je ktitor četnički komadant pukovnik Dragoslav Račić.
Na Bobiji je skoro sve nepredvidivo, pa se i vreme brzo promeni. Oni koji su na nešto višoj visini, uživaju u snegu. Hladno je, čist je vazduh, prelep pogled. Šetnja kroz guste četinarske i bukove šume, preko prostranih pašnjaka i proplanaka, pruža nezaboravan doživljaj prirode. Na terenima oko planine možete uživati u planinarenju, lovu ili jednostavno opuštanju u netaknutoj prirodi. Svojom raznolikošću pejzaža i bogatstvom prirodnih atrakcija, planina Bobija je pravo mesto za beg od gradske vreve i uživanje u miru i tišini.
Bobija je zbog svog karakterističnog reljefa zanimljiva kako turistima, zaljubljenicima u prirodu, tako i stručnjacima u oblasti speleologije, ornitologije, ljubiteljima paraglajdinga i planina. Bobiju rado posećuju i oni koji vole jahanje i pešačenje u prirodi ili terensku vožnju džipovima.
Ono što ovu planinu čini neizmerno dragocenom i privlačnom jeste njena nedirnuta priroda. Na ovoj planini nema urbanizovanog centra, priroda je očuvana, vazduh čist i prozračan. Bobija je idealna destinacija za prave ljubitelje planinskog spokoja.
Kada jednom posetite Bobiju, stalno ćete želeti da joj se vratite.

VIDIKOVCI BOBIJE:

Vrh Planina/Predeo N.Visina SGŠ IGD Regija
Tornička Bobija Bobija Orovička planina 1272 44⁰11.801‘ 19°33.279′ Zapadna Srbija
Crni vrh Bobija Orovička planina 1264 44⁰11.605‘ 19°34.026′ Zapadna Srbija
Opaljena stena Bobija Orovička planina 1156 44⁰11.209‘ 19°34.975′ Zapadna Srbija
Rilo Bobija Orovička planina 1154 44⁰10.717‘ 19°35.209′ Zapadna Srbija
Krušik Bobija Orovička planina 1118 44⁰12.581‘ 19°33.015′ Zapadna Srbija
Bezimeni vrh (Gornja Orahovica) Bobija Orovička planina 1049 44⁰13.252‘ 19°32.071′ Zapadna Srbija
Preseka Bobija Orovička planina 827 44⁰14.063‘ 19°31.194′ Zapadna Srbija
Visibaba Bobija Orovička planina 787 44⁰14.166‘ 19°30.33′ Zapadna Srbija
Grad-kamen Bobija Orovička planina 741 44⁰14.120‘ 19°33.065′ Zapadna Srbija


Tornička Bobija mapa