Trešnjica izvire na jugozapadnoj liniji Povlena na visini od 1185m. Uliva se u Drinu kod Gornje Trešnjice na visini od 180m. Dugačka je 23km. Površina sliva je 76 km2. Kanjon reke Trešnjice je specijalni rezervat prirode u Srbiji, nalazi se u opštini Ljubovija. U jednom delu svog toka, koji je dugačak nekoliko kilometara, ova reka stvara klisuru koja ima nestvarne odlike i koja zbog svoje lepote privlači mnogobrojne avanturiste i ljubitelje prirode u ovom kraju.
Srednjim tokom reka protiče kroz živopisni kanjon dug blizu 6km koji je usečen 800-1000m visokoj površini, izgrađenoj od krečnjaka i dilomita. Atraktivnost ovog područja upotpunjuju očuvani vodotoci, ostaci dva srednjevekovna utvrđenja i etno objekti u centru sela.
Bogato prirodnim lepotama i retkostima naselje Gornja Trešnjica je i utemeljivač obrazovanja na ovom području sa osnovnom školom iz 1836.godine.
Stazu oko Trešnjice su decenijama unazad koristila deca iz Gornjih Košalja za svakodnevni odlazak u školu. U njihovu čast koji su ovu 7 kilometara dugu trasu prelazili dva puta dnevno, ostalo je ime za buduću generaciju – Đačka staza.
Reka Trešnjica je brza planinska reka hladne vode. Od riba se mogu naći mladica, pastrmka, liplanj, klen, šaran i
mrena. Specifično za reku Trešnjicu je to da svakog proleća izlazi iz Drine na prirodni mrest riba mladica, "kraljica" Drine.
Na reci je izgrađen punosistemski ribnjak kalifornijske pastrmke. Primena savremene tehnologije koja se zasniva na
ubacivanju tehničkog kiseonika u vodu jedinstvena je na prostoru Srbije. Reku Trešnjicu nastanjuje 16 vrsta
gmizavaca i vodozemaca, što ukazuje na njenu raznovrsnost.
Sama reka stvara kanjon reke Trešnjice koji je stavljen pod zaštitu države radi očuvanja jednog od poslednjih staništa i populacije prirodne retkosti beloglavog supa (Gyps fulvus Habl.) i staništa drugih retkih i ugroženih životinjskih vrsta koje naseljavaju živopisne klisure Trešnjice i Tribuće kao što su sivi soko, buljina.
Beloglavi sup je ugrožena vrsta kojoj preti istrebljenje i ekolozi čine sve da ih spasu od nestajanja. U kanjonu trenutno imamo 32 para beloglavog supa. Ženka u toku godine položi samo jedno jaje i iz tog razloga ih je izuzetno teško zaštititi i sačuvati od nestajanja.
Posebna privilegija je stajati ovde, u društvu čudesnih letećih stvorenja na stenovitim liticama kanjona Trešnjice
Gornja Trešnjica je ulazna tačka u jedan skriveni svet – minijaturne i atraktivne klisure Trešnjice i Tribuće.
Tribuća je vodom najbogatija pritoka Trešnjice, duga je 7 km i izvire ispod Bobije. Svojim donjim tokom
razdvaja visoravan Boškovac od gornjokošljanske površi, gradeći skoro neprohodnu klisuru atraktivnu za planinare.
Okolina je bogata lekovitim biljem, voćem, pa ovu ekološku čistu zonu treba iskoristiti za zdrav boravak i odmor.
Huk planinske vode stvara jedinstvenu zvučnu kulisu, pogotovo u proleće.